מידע שימושי>
תאונות דרכים
   

מבוא

"תאונת דרכים"- מוגדרת בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים תשל"ה – 1975 (להלן: "החוק"), כ - "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". החוק מרחיב את ההגדרה של "תאונת דרכים" גם למאורעות אחרים, כגון: התפוצצות או התלקחות של הרכב וכן מסביר מהו "נזק גוף", " שימוש ברכב מנועי" ועוד.

תאונות דרכים עלולות להיגרם תוך כדי נהיגה או נסיעה ברכב פרטי, אופנוע, אוטובוס, טרקטור, רכבת, במלגזה וכן פגיעת רכב ברוכב אופניים או בהולך רגל.

מאחר ולא תמיד ברור מהו "רכב מנועי"  (האם גם מלגזה או רכבת נחשבים כרכב מנועי?), או מהו "שימוש" ברכב מנועי  (האם גם ישיבה ברכב חונה או עליה לאוטובוס נחשבים "שימוש"?), ומאחר והחוק לא תמיד ברור והפסיקה משתנה ומתעדכנת עם הזמן, מומלץ להיוועץ בעו"ד.

יש להבחין בין נזקי גוף הנגרמים בתאונת דרכים, שהם פגיעות וחבלות בגוף, לבין נזקי רכוש, שהם כל הנזקים הנגרמים לרכושו של הנפגע, כתוצאה מתאונת דרכים, בעיקר לרכב.

לגבי נזקי גוף- עפ"י החוק חובה על כל בעל רכב בישראל לבטח את רכבו בביטוח חובה, אשר מכסה את כל נזקי הגוף העלולים להיגרם במקרה של תאונת דרכים. חשוב לדעת כי במקרה של תאונת דרכים קיימת אחריות מוחלטת על  חברת הביטוח, אשר הוציאה תעודת ביטוח חובה, לפצות בגין כל נזקי הגוף אשר נגרמו בתאונה וזאת ללא כל קשר לאשמת הנפגע או הפוגע.

לגבי נזקי רכוש - אין כל חובה בחוק לבטח את הרכב נגד נזקי רכוש ולפיכך רק אם יש ברשותך פוליסות ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף תוכל לקבל פיצוי מחברת הביטוח שלך, אשר תפצה אותך בהתאם לתנאי הפוליסה. נדגיש כי אין אחריות מוחלטת על חברת הביטוח לפצות בגין נזקי רכוש, והדבר תלוי בתנאי הפוליסה ואשמת הנהגים המעורבים בתאונה.

נדגיש כי תאונת דרכים עלולה לקרות גם במהלך עבודה כגון, בזמן נסיעה מהבית לעבודה או בעת שימוש במלגזה בזמן עבודה. עובדה זו מקבלת משנה תוקף נוכח ההתייחסות המיוחדת לתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה , להבדיל מתאונת דרכים "רגילה", ולפיכך רצוי למסור  לעורך דין שלך את  כל פרטי התאונה על מנת לייעל את הטיפול בקבלת הפיצוי, ולנקוט בכל הצעדים וההליכים הנדרשים עפ"י החוק.

מה לעשות אחרי תאונת הדרכים?

אם הינך בהכרה מלאה, מסוגל לתפקד בכוחות עצמך ויצאת מכלל סכנה, נסה לאסוף כמה שיותר מידע ולרשום כמה שיותר פרטים, הן לגבי נסיבות התאונה, והן לגבי הנהגים והרכבים המעורבים בה (לבל תשכח אותם בעוד כשנה שנתיים בשעת המשפט).

* יש לרשום את פרטיהם האישיים (שם, ת.ז. וכתובת) של כל הנהגים המעורבים בתאונה, וכן את  פרטי הרכבים ופרטי פוליסות הביטוח של הרכבים המעורבים.

* יש לבדוק האם לכל הנהגים המעורבים יש רשיון נהיגה (והאם הוא בתוקף), ולנסות להתרשם האם מישהו מהמעורבים היה תחת השפעת אלכוהול או סמים בעת התאונה. אם כן, דווח על כך מיידית למשטרה.

* אם היו עדים לתאונה: עוברי אורח, נוסעים אחרים ברכבים המעורבים וכו' -  רשום את פרטיהם האישיים.

* רשום בפניך  את הנסיבות המדויקות של התאונה, כגון: שעה, יום, מזג האוויר, כיווני נסיעה, עצירות פתע וכיו"ב, ובהזדמנות הראשונה צלם את מקום התאונה.

* אם נהג המעורב בתאונה "מודה" באשמתו, בקש ממנו לחתום על הצהרתו  ( הצהרה זו עשויה רק לתמוך בגרסתך בבית המשפט, אך לא תחייב את חברת הביטוח שלו לפצותך בגין נזקי רכוש).

המלצות נוספות:

         לאחר תאונה חזיתית חשוב לדומם מנוע בכדי למנוע נזק מכני למנוע. חשוב לזכור כי גם אם לא נראה לעין נזק למאווררים, מיכל המים, מצנן המים וכו', עלול הנזק הסמוי לפגוע במנוע במהלך הנסיעה.

         חשוב לאסוף חלקי רכב שונים אשר נפלו מהרכב בעת התאונה, ואשר יכולים לסייע בהגשת תביעה לביטוח.

         מומלץ לשמור על בטיחות בעת הנסיעה או הגרירה, ולשמור על מכסה המנוע והדלתות שלא יפתחו ולא יגרם נזק נוסף.

גם אם לדעתך לא נפגעת בתאונה מומלץ לעבור בדיקה רפואית מקיפה בהזדמנות הראשונה, על מנת לאתר פגיעות וחבלות נסתרות. בד"כ מומלץ לפנות לחדר המיון בבית החולים הקרוב למקום התאונה, אך כמובן שניתן לפנות גם לקופת חולים. בכל מקרה חשוב לא לשכוח לציין כי הפגיעה היא כתוצאה מתאונת דרכים. חשוב לדעת כי הינך זכאי לקבל את כל הטיפולים הרפואיים ללא תשלום מתוקף חוק בריאות ממלכתי, כשלמעשה חברת הביטוח תישא בכל העלויות והוצאות הטיפולים להם תזדקק כתוצאה מהתאונה.

בהזדמנות הראשונה יש לפנות למשטרה, לדווח על התאונה ולקבל  "אישור על תאונה" ובו כל פרטי התאונה כגון: מועד התאונה, שעה, כלי רכב מעורבים, שמות נהגים ונפגעים ומספר תעודת הזהות שלהם.

אם הינך זקוק להמשך טיפול ומעקב רפואי  הקפד  לאסוף אישורים רפואיים, מרשמים, הפניות, תוצאות בדיקות, קבלות ו/או חשבוניות על כל ההוצאות הנוגעות לתאונה, לרבות קבלות על תרופות, כרטיסי נסיעה והוצאות על טיפולים, על מנת להציגם לחברת הביטוח (וע"י כך להוכיח בבוא העת את כל הנזקים אשר נגרמו לך בעקבות התאונה).

אל מי פונים?

עורך דין

כדאי לפנות לעורך דין המתמחה בתחום של תאונות דרכים. עורך דין המתמחה בתחום מיוחד זה מכיר היטב את החוק על כל תיקוניו האחרונים, מעודכן בפסיקה (המתעדכנת חדשות לבקרים), בעל ניסיון בניהול מו"מ עם חברות הביטוח, ובד"כ בעל יכולת לקבל עבור לקוחו את הפיצוי הטוב ביותר בנסיבות העניין.

חשוב מאוד לקבל המלצות לגבי עורכי דין העוסקים בתחום, וכן חשוב  להתרשם באופן אישי מעורך הדין המועמד לנהל את התיק (הפגישה הראשונה עם עורך הדין אמורה להיערך ללא תשלום).

לידיעתך

רק עורך דין רשאי לייצג אותך בבית המשפט (למעט בתביעות קטנות)!

קיימות חברות שונות לייעוץ משפטי, אולם  רק עורך דין מורשה רשאי לקבל שכר טרחה עבור שירות וייעוץ משפטי, ורק עורך דין נושא באחריות מקצועית לשירות וייעוץ משפטי שניתן על-ידו. במקרה של תאונת דרכים - שכר טרחת עורך דין (לגבי נזקי גוף) קבוע בחוק!

הלשכה לסיוע משפטי

 אפשר לפנות ללשכה לסיוע משפטי הממנה עו"ד מטעם המדינה על בסיס קריטריונים כלכליים,  אולם במקרה של תאונת דרכים  הסיוע אינו ניתן ללא תשלום מאחר ושכר הטרחה הקבוע בחוק לגבי נזקי גוף, והמשולם בתום  ההליך המשפטי לאחר קבלת הפיצוי, מועבר ללשכה במקום לעורך דין פרטי. לשכות סיוע משפטי

חברת הביטוח או הנהג האחר

בעניין נזקי גוף קיימת אפשרות לפנות ישירות אל חברת הביטוח המבטחת בביטוח חובה את הרכב שפגע בך (למשל אם נפגעת כהולך רגל), או את הרכב שנפגעת בתוכו (למשל אם היית נוסע או נהג באותו הרכב).

בעניין נזקי רכוש ניתן לפנות אל חברת הביטוח, כאמור לעיל ו/או אל הנהג האחר המעורב בתאונה שלדעתך  אחראי  לה.

החסרון הבולט של פניה ישירה כאמור לעיל הוא שנפגע, אשר אינו עורך דין המתמחה בתחום של תאונות דרכים, אינו יודע האם הפיצוי אשר הוצע לו ע"י חברת הביטוח הוא אכן סביר בנסיבות האירוע. נדגיש שאם קבלת הפיצוי נדרש הנפגע לוותר על כל תביעה עתידית, ולפיכך מי שמסכים לפיצוי נמוך היום חוסם בפני עצמו כל דרך לקבל  בעתיד את מלוא הפיצוי המגיע לו בעקבות התאונה.

את מי תובעים?

לעניין נזקי גוף

1. הנפגע יתבע את חברת הביטוח, אשר הוציאה את פוליסת ביטוח החובה לרכב בו נהג או נסע. הולך רגל או רוכב אופניים- יתבע את חברת הביטוח של הרכב אשר פגע בו.


2.  במקרים של היעדר כיסוי ביטוחי (כגון: נסיעה ברכב הנהוג בידי נהג חסר רשיון תקף או בתאונת "פגע וברח"), יש לתבוע את  קרנית- גוף אשר תפקידו לפצות את כל מי שאינו יכול לתבוע פיצויים מחברת ביטוח, למעט מקרים חריגים כגון כאשר הנפגע נהג ברכב ללא רשיון נהיגה תקף.

לעניין נזקי רכוש

 הנפגע בעל פוליסת ביטוח מקיף יתבע את חברת הביטוח שלו, או את הנהג האחר המעורב בתאונה שלדעתך הינו האחראי לה, או את שניהם. מי שאין לו ביטוח מקיף יתבע רק את הנהג האחראי לתאונה.

חשוב לציין, כי שתי התביעות (בגין נזקי גוף ובגין נזקי רכוש) מוגשות בנפרד, הן יתבררו בערכאות שונות, ואין ביניהן כמעט כל קשר.

משך ההליך

במקרה של משא ומתן ללא פניה לערכאות עשוי הטיפול בתיק להימשך מספר חודשים, אולם במקרה של פניה לערכאות עלולים ההליכים להימשך אף מספר שנים, אם כי לרוב תיקים אלו מסתיימים בפשרה תוך כשנה – שנה וחצי.

עד מתי יש להגיש את התביעה?

חשוב לדעת כי בחוק ההתיישנות התש"ח - 1948 קבועים מועדים להגשת תביעת נזיקין ומומלץ מאוד לא לאחר את המועדים! באופן כללי,  בגיר רשאי להגיש את תביעתו לא יאוחר מ- 7 שנים מיום התאונה, וקטין  עד גיל 25 וזאת בכפוף לסייגים ולחריגים הקבועים בחוק. בכל מקרה מומלץ ביותר להתייעץ מבעוד מועד על-מנת לא לפספס את תקופת ההתישנות.

באיזה בית משפט תובעים ?

תשובה לשאלה זו תלויה במספר גורמים:

1. במקרה של פגיעה קלה (בגוף או ברכוש), אשר אינה מלווה בנזקים כבדים, הניתנים להוכחה בקלות-  סביר להניח כי התיק כלל וכלל לא יגיע לבית המשפט ויסתיים בפשרה בין הנפגע לחברת הביטוח.


2. כללי מקום השיפוט קבועים בתקנות 3-7 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד - 1984. באופן כללי ניתן לומר כי  התביעות בגין נזקי גוף ו/או רכוש בהן הנתבעת הינה חברת ביטוח או קרנית, תוגשנה בכל מקום שנוח ומתאים לנפגע או לעורך הדין של הנפגע. בתביעות בהן הנתבע הוא נהג אחר בלבד, תוגש התביעה בד"כ במקום מגוריו של הנתבע. בכל מקרה מומלץ  להתייעץ עם עו"ד לפני הגשת התביעה.


3.הכללים לפיהם נקבעת סמכות שיפוט עניינית (בית משפט שלום, מחוזי וכיו"ב) קבועים בחוק בתי המשפט (נוסח משולב) התשמ"ד - 1984. בהתייחס לתביעות בגין נזקי תאונות דרכים תקבע ערכאת שיפוט לפי שווי התביעה: בתביעות בהן מוערך הנזק בסכום הנמוך מ- 2,500,000 ש"ח תוגש התביעה בבית משפט השלום. בסכום הגבוה  מ- 2,500,000 ש"ח תוגש התביעה בבית משפט מחוזי.


4.  תביעת רכוש על סכום הנמוך מ- 30,000 ש"ח תוגש לבית המשפט לתביעות קטנות לפי כללי מקום שיפוט כאמור לעיל.


5. כל צד רשאי  (אם כי לא תמיד מומלץ),  להגיש ערעור על פסק הדין.  ערעור על פסק דין של בית משפט שלום יוגש לבית המשפט המחוזי, ואילו על פסק דין של בית המשפט המחוזי יוגש הערעור לבית המשפט העליון.

מהו הפיצוי המגיע לך?

מטרתם של דיני נזיקין בכלל, והחוק לנפגעי תאונות דרכים בפרט, הוא לנסות ולהחזיר את הנפגע למצבו הכלכלי ו/או הרפואי ו/או התפקודי לפני לתאונה.

שיעור הפיצוי תלוי בנזקים אשר נגרמו בעקבות התאונה (הניתנים להוכחה, כמובן), ואף הפעם יש לעשות הבחנה בין נזקי גוף ונזקי רכוש:


נזקי גוף


1. הנפגע הסובל מנזקי גוף כתוצאה מהתאונה עלול להיזקק לטיפול ומעקב רפואי, עזרת צד ג', להפסיד ימי עבודה ואף לאבד מכושרו לעבוד ולהשתכר בעתיד. לפיכך זכאי לקבל פיצוי עבור כל ההוצאות וההפסדים שייגרמו לו בעקבות התאונה, הניתנים להוכחה הן לגבי העבר והן לגבי העתיד.


2. ניתן להוכיח ולחשב את שיעור הפיצוי בגין  נזקי גוף אשר נגרמו מיום התאונה ועד ליום הדרישה (או התביעה), באמצעות קבלות וחשבוניות על הוצאות אשר הוצאו ע"י הנפגע עבור טיפולים רפואיים,  נסיעות לטיפולים, תרופות וכיו"ב, וכן באמצעות אישורים על הפסדי שכר אשר נגרמו בעקבות היעדרות מעבודה (ואולי אף עקב צמצום היקף העבודה, ירידה ברמת ההשתכרות, פיטורין  וכיו"ב).


3. נזקי גוף הצפויים להיגרם בעתיד, יחושבו באמצעות קבלות וחשבוניות על טיפולים רפואיים, נסיעות, עזרת צד ג'. אובדן השתכרות בעתיד  יחושב בהתאם לגילו של הנפגע, מקצועו, הנכות התפקודית העלולה להיוותר לו בעקבות התאונה, רמת השתכרותו  לפני התאונה וכיו"ב.


4. בית המשפט קובע את הנכות התפקודית של הנפגע בהסתמך על חוות דעת מומחה רפואי אובייקטיבי, הממונה מטעם בית המשפט. המומחה בודק הן את הנפגע והן את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטים לתאונה, וקובע את נכותו הרפואית הצמיתה של הנפגע.


5. כמו כן זכאי הנפגע לפיצוי בגין "כאב וסבל" אשר נגרם לו בעקבות התאונה, וכן פיצוי בגין תקופת אשפוז בבית חולים או במוסד טיפולי. פיצוי זה קבוע בתקנות הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (חישוב פיצויים בשל נזק שאינו ממון), תשל"ו – 1976.

נזקי רכוש

הפיצוי בגין נזקי רכוש, ובעיקר לרכב, משוערך ע"י שמאי מטעם חברת הביטוח אשר הוציאה פוליסת  צד' ג' או פוליסת ביטוח מקיף לרכב. קבלת פיצוי מחברת הביטוח בגין נזקי רכוש וקביעת שיעורו, תלויים בתנאי הפוליסה כגון: גובה ההשתתפות העצמית , ירידת ערך, אשמת בעל הפוליסה וכיו"ב.

ההוצאות הכספיות

אגרת בית המשפט

תשלום אגרת בית המשפט מתבצע בשני שלבים: השלב הראשון -עם הגשת התביעה בבית המשפט. השלב השני- במהלך המשפט לאחר קבלת דרישה מטעם בית המשפט.

גובה  התשלום נקבע בהתאם לסוג התביעה: נזקי גוף או נזקי רכוש.טבלת אגרות

נציין כי לעיתים ניתן לקבל פטור מתשלום אגרה, בהתאם למצבו הכלכלי של התובע, השלב בו מסתיים ההליך (לפני הדיון הראשון למשל), והאופן בו נקבע הפיצוי (בפשרה למשל).

שכר טרחת עורך דין

גם בנוגע  לשכר טרחת עורך הדין קיימת אבחנה בין נזקי גוף ונזקי רכוש:

 נזקי גוף - שכר טרחת עורך דין בעניין נזקי גוף קבוע בחוק ומשולם לעורך הדין לאחר קבלת הפיצוי, כדלקמן:

8% - במקרה של פשרה לפני הגשת כתב תביעה לבית המשפט.

11% - במקרה של פשרה לאחר הגשת כתב תביעה לבית המשפט, ולפני הדיון בבית המשפט בערכאה ראשונה.

13% - מכל סכום ברוטו שייפסק לטובתך בפסק דין, שניתן ע"י בית המשפט בערכאה ראשונה, ללא כל קשר לתוצאות הערעור.

נזקי רכוש – לרוב במעמד פתיחת התיק אצל עורך-דין מתבקש הלקוח לחתום על הסכם שכר טרחה אותו יצטרך לשלם לעורך-דין בגין שרותיו המשפטיים. רצוי לברר מראש מהו שכר הטרחה אותו  ידרש לשלם בבוא העת וכן לקבוע מראש מה יהיה שכר הטרחה במקרה של הפסקת הטיפול של אותו עורך-דין לפני סיום ההליך. לגבי ערעורים - רצוי לסכם מראש מה יהיה גובה שכר הטרחה הנוסף עבור הערעור.

שכר טרחת עורך דין נתון תמיד למו"מ בין עורך הדין והלקוח, אך מקובלות מספר אפשרויות לתשלום כמפורט להלן:

א. שכר הטרחה נקבע מראש כסכום חד-פעמי עבור כל ההליך המשפטי ומשולם מראש עם תחילת מתן השרות המשפטי ללקוח.

ב. שכר הטרחה נקבע מראש עבור כל פעולה ופעולה אשר תדרש בתיק וישולם בד-בבד עם ביצוע הפעולות השונות.

ג. שכר הטרחה נקבע מראש כסכום חד-פעמי אך ישולם בתום ההליך המשפטי לאחר קבלת הסעד או הפיצוי המבוקש.

ד. שכר הטרחה ישולם בתום ההליך המשפטי כפי שיקבע על-ידי בית המשפט בפסק הדין.

ה. שכר הטרחה ישולם באחוזים מסכום הסעד או הפיצוי שייפסק בסוף ההליך המשפטי ומקובל לקבוע את האחוזים כדלקמן:

1.   15% - במקרה של פשרה לפני הגשת כתב תביעה לבית המשפט.

2.    17.5% - במקרה של פשרה לאחר הגשת כתב תביעה לבית המשפט, ולפני הדיון בבית המשפט בערכאה ראשונה.

3.    20% - מכל סכום ברוטו שייפסק לטובתך בפסק דין, שניתן ע"י בית המשפט בערכאה ראשונה ללא כל קשר לתוצאות הערעור.

הוצאות שונות

במהלך ניהול התביעה תידרש לשאת בכל ההוצאות הנלוות להליך, כגון: תשלום עבור  צילומי תיק רפואי בקופ"ח או בבית חולים, תשלום לקבלת התיק המתנהל במוסד לביטוח לאומי וכיו"ב.

הערה כללית

יש לקחת בחשבון כי הצד המפסיד בהליך המשפטי מחויב בד"כ לשאת בכל ההוצאות שנגרמו לצד השני בהליך זה, ובין היתר: תשלום כל האגרות אשר שולמו לבית המשפט וכן שכר טרחת עורך דין (על-פי שיקול דעת בית המשפט).

 
 
 בניית אתריםבניית אתרים 
טניה לוין -כפיר ושות' משרד עורכי דין, נוטריון וגישור. רח' העצמאות 37 חיפה.