10 הדברות- בבחירת עורך דין

 

 

ההיצע הגדול של עורכי דין בכל התחומים מקשה מאוד על בחירת עורך הדין הטוב והמתאים ביותר לטיפול בתיק. קיבצנו עבורכם 10 כללים מנחים שחשוב לדעת לפני שבוחרים עורך דין.

1.  המלצות של לקוחות מרוצים- אין כמו אוסף של המלצות טובות של לקוחות מרוצים, המסייעות בבחירת עורך דין מתאים, אך בל נשכח-  שביעות רצונו של אחד אינה מבטיחה כי גם האחר יהיה מרוצה מהטיפול ולכן בכל מקרה ומקרה רצוי לבחון את ההתאמה האישית בין העורך דין ללקוח.

2. המלצות של עורכי דין אחרים-  רצוי מאד לקבל המלצות גם מעורכי דין אחרים, שכן עורכי דין המחמיאים לעמיתם למקצוע, בוודאי מכירים ומעריכים אותו ויכולים להמליץ עליו בתחום מומחיותו. (זהירות- לעיתים קרובות עורכי דין מחמיאים ומפנים אל עמיתיהם למקצוע על מנת לקבל  עמלה ולאו דווקא בגלל אינטרס הלקוח)

3.  מומחיות- חשוב מאוד שעורך הדין הנבחר יהיה מומחה בתחום  הרלוונטי. עורך דין המתמחה בקבלת פיצויים בגין נזקי גוף אינו מתאים בדרך כלל לטיפול בעסקאות מקרקעין ופרקליט אשר כל עיסוקו בייצוג חברות אינו מכיר לרוב את רזי המשפט הפלילי. במקרים רבים, ניסיון להתמחות במספר תחומי משפט במקביל, מביא לכך שהידע המשפטי אינו מספיק נרחב באף אחד מן התחומים,  מצב אשר בסופו של דבר עלול  לפגוע בייצוג הלקוח. לכן, כאשר פונים למשרד העוסק בתחומי משפט רבים חשוב לוודא האם עורך הדין הספציפי שייטפל בתיק הוא בעל התמחות הרלוונטית לעניין הנדון.

4.   וותק וניסיון – מתוך ניסיוננו המצטבר, משרדים בעלי וותק של 10-18  שנים,  הם אלה המסוגלים לרוב לספק ללקוח את השירות הטוב ביותר: מחד אלו הם משרדים בעלי וותק וניסיון רב, שנצבר בין היתר  מתוך פרקטיקה מעשית ומאידך אינם וותיקים מדי ו"שבעים" מדי ועדיין מעוניינים לצמוח, להתפתח ולצבור מוניטין ולקוחות.

5.  הכשרה מקצועית- חשוב לברר היכן רכש עורך הדין את הכשרתו המקצועית: האם למד באחת האוניברסיטאות בישראל, אז ניתן להניח שלפחות את התיאוריה הוא מכיר היטב או שמא עשה זאת במכללה קיקיונית או בהתכתבות.  האם למד בישראל, אז סביר לחשוב שהוא מכיר את הדין הישראלי או  שמא למד בחו"ל ואם בחו"ל אז האם רכש את השכלתו בארץ ששיטת המשפט שלה דומה לזו שבישראל אם לאו.

6. "רושם ראשוני "- הרושם הראשוני הוא חשוב ביותר ולכן חשוב מאוד כבר בפגישה הראשונה לשאול את עורך הדין את כל השאלות החשובות  על מנת להתרשם מכושר דיבורו, ידענותו, בטחונו העצמי, מקצועיותו, ניסיונו ויכולת התקשורת הבינאישית.  

7.  מי ינהל את התיק בפועל – במשרדים בהם מועסק צוות עורכי דין, חשוב מאד לוודא שעורך הדין שיטפל בתיק בפועל, הינו עורך דין המתמחה בתחום הספציפי ובעל וותק וניסיון מספיק כדי לייצג את הלקוח בעניין הנדרש. לכן, כבר בפגישה הראשונה, רצוי לברר מיהו עורך הדין שיטפל בתיק בפועל, לקבל עליו פרטים ואף לעגן זאת בהסכם שנחתם בין עורך הדין ללקוח בנוגע לקבלת השירות המשפטי וקביעת שכר טרחה.

8. נגישות המשרד וזמינות עורך הדין המטפל בתיק - חשיבות רבה יש גם למיקום ונגישות המשרד וגם לזמינותו  של עורך הדין המטפל בתיק.  טיפול בתיק כרוך לרוב בקיום מספר פגישות עם עורך הדין המטפל בתיק ולכן רצוי שהמשרד יהיה ממוקם באזור שנוח להגיע אליו ויהיה נגיש ללקוח. כמו כן חשוב לוודא שעורך הדין המטפל בך יהיה זמין, ישיב לפניות הלקוח, יחזיר לו טלפונים ויקיים עמו פגישות לפי צורכי עורך הדין וצורכי הלקוח.  

9. זהירות "הבטחות"- חשוב לזכור שבעולם המשפט אין כל וודאות ובטחון בתוצאה הסופית ושגורמים רבים ומגוונים משפיעים על תוצאות ההליך המשפטי, גורמים שבחלקם כלל אינם בשליטתו של עורך הדין . לכן כאשר עורך דין מבטיח הבטחות מהסוג של "זכיה וודאית", "נצחון 100%" ו- "פיצויים של מיליונים" מומלץ מאוד להדיר רגליים מאותו עורך דין או להיוועץ עם עורך דין נוסף על מנת לקבל חוות דעת שנייה. 

10. ייצוג משפטי רק ע"י עורכי דין- כשצריך ייצוג משפטי פנו אך ורק לעורך דין ולא לכל מיני חברות או גופים המספקים "שירותים משפטיים". חשוב לדעת כי החוק אוסר על מי שאינו עורך דין מורשה בישראל לעסוק בייצוג משפטי מכל סוג שהוא, כי רק לעורך דין יש אחריות מלאה לשירות המשפטי שהוא מספק ללקוח שלו וכי  כל מי שפונה לקבל ייצוג משפטי ממי שאינו עורך דין נוטל סיכון רב באשר לגורל התיק.

ואיך אפשר בלי כמה מילים על ....שכר טרחה

עורך דין מוכר ללקוחותיו את זמנו, את הידע שלו ואת הניסיון שרכש במשך שנים.  אומנם חשוב מאוד לערוך "סקר שוק" ולברר את התעריפים המקובלים בתחום הרלוונטי,  הנקבעים לרוב ע"י כוחות השוק, אך לא תמיד רצוי לבחור את הזול ביותר מאחר ולכל דבר יש מחיר וכידוע " איננו מספיק עשירים כדי לקנות בזול".

באתר של לשכת עורכי הדין מפורסמים תעריפים מומלצים של שכר טרחה עבור שירותים שונים ומגוונים שמספק עורך דין.

אומנם התעריפים הנ"ל אינם מחייבים את עורכי הדין , אלא הינם בגדר "המלצה בלבד" אך חשוב לעיין בהם כדי לקבל מושג ופרופורציות לגבי שכר הטרחה הנדרש ע"י עורך הדין בתיק הספציפי.

 
   


 בניית אתריםבניית אתרים 
טניה לוין -כפיר ושות' משרד עורכי דין, נוטריון וגישור. רח' העצמאות 37 חיפה.